Książka kucharska „Akademia smaku ziemi łukowskiej”
W smakach ziemi łukowskiej można się zakochać… Efektem kulminacyjnym projektu współpracy jest książka kucharska w wersji papierowej oraz elektronicznej – do pobrania w formacie PDF.
Książka kucharska „Akademia smaku ziemi włodawskiej i chełmskiej” – PDF
Wyjazd studyjny w zakresie ?DOBRYCH PRAKTYK? w ramach projektu współpracy
Jednym z zadań zrealizowanych w ramach projektu współpracy przez LGD ?RAZEM KU LEPSZEJ PRZYSZŁOŚCI? był zorganizowany w dniu 23.11.2017 r. wyjazd studyjny w zakresie ?DOBRYCH PRAKTYK?, będący uzupełnieniem szkolenia z zakresu komercjalizacji produktu lokalnego/zakładania działalności odpłatnej i/lub gospodarczej.
Działanie to miało na celu zaktywizowanie uczestniczek wyjazdu, uświadomienie im, że na bazie własnych doświadczeń, zasobów i umiejętności mogą założyć własną działalność gospodarczą, uniezależnić się, stworzyć miejsce pracy oraz spełnić się zawodowo.
W zakresie wizyty studyjnej w ramach ?DOBRYCH PRAKTYK? przeprowadzona została prelekcja w dworku Kossaków w Kośminie (Izba Produktu Lokalnego), a także wizyta w czterech obiektach tj. mikrofirmach przetwórniach (?Manufaktura Różana?, ?Moje Owoce?, ?Skarby Natury?) oraz rękodzieło ?Siedlisko Małgorzaty? wraz z degustacją.
Dziękujemy organizatorom za wymianę doświadczeń oraz wspaniałą atmosferę!
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wyjazdu w ramach ?DOBRYCH PRAKTYK? zrealizowanego w ramach projektu współpracy pn. ?Akademia smaku ziemi zamojskiej, włodawskiej i łukowskiej? współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Poddziałania 19.3 ?Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania? objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Konkurs na najsmaczniejszą potrawę projektu współpracy
W dniu 16.11.2017 r. 10 pań z obszaru LGD ?RAZEM KU LEPSZEJ PRZYSZŁOŚCI? wzięło udział we wspólnych warsztatach kulinarnych w Wolicy Śniatyckiej zorganizowanych przez partnera projektu współpracy LGD ?Ziemia Zamojska?. W warsztatach uczestniczyły także przedstawicielki KGW i innych organizacji z obszaru LGD ?Ziemia Zamojska? oraz Stowarzyszenia ?Poleska Dolina Bugu?. Uczestniczki warsztatów przygotowały potrawy pod okiem kucharza Pana Adama Kota – zupę krem z dyni i marchwi, kaczkę z kapustą zasmażaną w czerwonym winie oraz z pure z zielonego groszku, gołąbki z kaszą gryczaną i grzybami, udka faszerowane boczkiem i pieczarkami oraz polędwiczki w sosie z zielonego pieprzu.
Dziękujemy organizatorom ze ciepłe przyjęcie!
Podczas warsztatów rozstrzygnięto II etap konkursu kulinarnego na najsmaczniejszą potrawę projektu współpracy. Niezmiernie miło jest nam poinformować, że zastawski kwas oraz piróg marchwiowo ? jaglany, ugotowany przez Panie: Katarzynę Gryczka, Ewę Wardak oraz Marzenę Walo – członkinie Klubu Bad Boys z Zastawia ? tak bardzo smakował komisji konkursowej, że został nagrodzony III miejscem spośród 6 zgłoszonych do konkursu potraw. Laureatki zachęcone tym sukcesem chcą wykorzystać przepis przygotowywany z dziada pradziada w domowym zaciszu i zarejestrować jego recepturę, jako produkt regionalny! Serdecznie gratulujemy!
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z konkursu na najsmaczniejszą potrawę w ramach projektu współpracy pn. ?Akademia smaku ziemi zamojskiej, włodawskiej i łukowskiej? współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Poddziałania 19.3 ?Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania? objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Szkolenie z zakresu komercjalizacji produktu lokalnego/zakładania działalności odpłatnej i/lub gospodarczej w ramach projektu współpracy
W dniu 13.11.2017 r. w Centrum Kultury i Integracji Społecznej w Krzywdzie LGD ?RAZEM KU LEPSZEJ PRZYSZŁOŚCI? przeprowadziła szkolenie z zakresu komercjalizacji produktu lokalnego/zakładania działalności odpłatnej i/lub gospodarczej dla 40 uczestniczek warsztatów kulinarnych w ramach projektu współpracy ?ASZZWiŁ?. Uczestniczkami warsztatów były panie z gminy Stanin, Serokomla, Łuków, Stoczek Łukowski, Krzywda, Wola Mysłowska oraz Wojcieszków.
Dziękujemy uczestniczkom szkolenia za kreatywność oraz zaangażowanie!
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji ze szkolenia z zakresu komercjalizacji produktu lokalnego/zakładania działalności odpłatnej i/lub gospodarczej zrealizowanego w ramach projektu współpracy pn. ?Akademia smaku ziemi zamojskiej, włodawskiej i łukowskiej? współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Poddziałania 19.3 ?Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania? objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Warsztaty kulinarne kuchni lokalnej w Świderkach – 10.11.2017 r.
W dniu 10.11.2017 r. w Ochotniczej Straży Pożarnej w Świderkach LGD ?RAZEM KU LEPSZEJ PRZYSZŁOŚCI? przeprowadziła warsztaty kulinarne kuchni lokalnej. Uczestniczkami warsztatów były panie z gminy Wojcieszków.
Spośród wszystkich złożonych do biura LGD ?RAZEM? formularzy, kucharz regionalista Pani Elżbieta Wójcik wybrała 5, które przygotowano na warsztatach:
- pieczony królik (Mariola Piekarska)
- wołowina po wojcieszkowsku (Jadwiga Jóźwik)
- ciasto z dynią (Lidia Osiak)
- śledzie po staropolsku (Anna Górka)
- karp wędzony (Monika Leszczak)
Dziękujemy uczestniczkom warsztatów za zaangażowanie oraz przygotowanie pysznych lokalnych potraw!
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z warsztatów zrealizowanych w ramach projektu współpracy pn. ?Akademia smaku ziemi zamojskiej, włodawskiej i łukowskiej? współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Poddziałania 19.3 ?Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania? objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Wyniki I etapu konkursu kulinarnego na najsmaczniejszą potrawę projektu współpracy ?ASZZWiŁ?
W ramach konkursu na najsmaczniejszą potrawę projektu współpracy pn. ?Akademia smaku ziemi zamojskiej, włodawskiej i łukowskiej? do Biura LGD ?Ziemia Zamojska? wpłynęło 12 zgłoszeń (z obszaru funkcjonowania LGD ?RAZEM KU LEPSZEJ PRZYSZŁOŚCI? wpłynęło 1 zgłoszenie, z obszaru LGD ?Poleska dolina Bugu? 5 zgłoszeń, z obszaru LGD ?Ziemia Zamojska? 6 zgłoszeń). Komisja oceniła nadesłane zgłoszenia pod względem formalnym i wybrała 6 najciekawszych.
Biorąc pod uwagę zaangażowanie, pomysłowość oraz zgodność z tematyką konkursu Komisja zadecydowała o zakwalifikowaniu do II etapu konkursu, zgodnie z zapisami regulaminu, następujące organizacje:
- Koło Gospodyń Wiejskich Dub
- Koło Gospodyń Wiejskich Wolica Śniatycka
- Koło Gospodyń Wiejskich Korolówka Osada
- Klub Sportowy BAD BOYS Zastawie
- Koło Gospodyń Wiejskich Grabowiec Góra
- Koło Kobiet Aktywnych Skierbieszów
II etap konkursu odbędzie się w świetlicy wiejskiej w Wolicy Śniatyckiej 16 listopada 2017 roku. O zakwalifikowaniu się do drugiego etapu konkursu organizacje zostaną poinformowane telefonicznie przez Biuro LGD ?Ziemia Zamojska?.
Warsztaty kulinarne kuchni lokalnej w Wandowie – 06.11.2017 r.
W dniu 06.11.2017 r. w Świetlicy Wiejskiej w Wandowie LGD ?RAZEM KU LEPSZEJ PRZYSZŁOŚCI? przeprowadziła warsztaty kulinarne kuchni lokalnej. Uczestniczkami warsztatów były panie z gminy Wola Mysłowska.
Spośród wszystkich złożonych do biura LGD ?RAZEM? formularzy, kucharz regionalista Pani Elżbieta Wójcik wybrała 5, które przygotowano na warsztatach:
- żurek z kurkami (Ewa Czajka)
- cebularz z makiem (Jolanta Czajka)
- karp duszony kapuście kiszonej (Marta Wydra)
- pulpety z kaszą pęczak i marchewką w sosie grzybowym (Aneta Olek)
- drożdżowa gwiazda z czekoladą (Ilona Władzińska)
Dziękujemy uczestniczkom warsztatów za zaangażowanie oraz przygotowanie pysznych lokalnych potraw!
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji warsztatów zrealizowanych w ramach projektu współpracy pn. ?Akademia smaku ziemi zamojskiej, włodawskiej i łukowskiej? współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Poddziałania 19.3 ?Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania? objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Warsztaty kulinarne kuchni lokalnej w Gręzówce – 27.10.2017 r.
W dniu 27.10.2017 r. w Świetlicy Wiejskiej w Gręzówce LGD ?RAZEM KU LEPSZEJ PRZYSZŁOŚCI? przeprowadziła warsztaty kulinarne kuchni lokalnej. Uczestniczkami warsztatów były panie z gminy Łuków.
Spośród wszystkich złożonych do biura LGD ?RAZEM? formularzy, kucharz regionalista Pani Elżbieta Wójcik wybrała 6, które przygotowano na warsztatach:
- tort jajeczny (Jadwiga Moskwiak)
- barszcz Wielkanocny (Maria Dołęga)
- ryba z warzywami (Małgorzata Rybka ? Zakrzewska)
- pączuszki ? jagodzianki (Teresa Chruściel)
- grzybki maślane ? ciastka dekoracyjne (Teresa Chruściel)
- schab pieczony w ziołach (Katarzyna Bednarczyk)
Dziękujemy uczestniczkom warsztatów za zaangażowanie oraz przygotowanie pysznych lokalnych potraw!
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z warsztatów zrealizowanych w ramach projektu współpracy pn. ?Akademia smaku ziemi zamojskiej, włodawskiej i łukowskiej? współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Poddziałania 19.3 ?Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania? objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Warsztaty kulinarne kuchni lokalnej we Fiukówce – 23.10.2017 r.
W dniu 23.10.2017 r. w Świetlicy Wiejskiej w Fiukówce LGD ?RAZEM KU LEPSZEJ PRZYSZŁOŚCI? przeprowadziła warsztaty kulinarne kuchni lokalnej. Uczestniczkami warsztatów były panie z gminy Krzywda.
Spośród wszystkich złożonych do biura LGD ?RAZEM? formularzy, kucharz regionalista Pani Elżbieta Wójcik wybrała 6, które przygotowano na warsztatach:
- barszcz grzybowy z prawdziwków (Maria Kot)
- ciasto ze skwarkami przez maszynkę (Joanna Kot)
- gęś po dworsku (Renata Kurek)
- kotlety z płatków owsianych (Irena Basy)
- ciasto drożdżowe z owocami (Beata Firus)
- sos z gąsek oraz sos z opieńków (Jolanta Baran)
Dziękujemy uczestniczkom warsztatów za zaangażowanie oraz przygotowanie pysznych lokalnych potraw!
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z warsztatów zrealizowanych w ramach projektu współpracy pn. ?Akademia smaku ziemi zamojskiej, włodawskiej i łukowskiej? współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Poddziałania 19.3 Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania? objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Warsztaty kulinarne kuchni lokalnej w Serokomli – 16.10.2017 r.
W dniu 16.10.2017 r. w Stowarzyszeniu Mieszkańców Gminy Serokomla w Serokomli LGD ?RAZEM KU LEPSZEJ PRZYSZŁOŚCI? przeprowadziła warsztaty kulinarne kuchni lokalnej. Uczestniczkami warsztatów były panie z gminy Serokomla.
Spośród wszystkich złożonych do biura LGD ?RAZEM? formularzy, kucharz regionalista Pani Elżbieta Wójcik wybrała 5, które przygotowano na warsztatach:
- mięso w słoikach (Anna Abramczuk)
- placek borówkowy (Zofia Sępoch)
- obwarzanki z serem (Zofia Ochnik)
- golonka pieczona w kapuście (Ewa Czyżak)
- pieczeń staropolska w chlebie (Danuta Jasińska)
Dziękujemy uczestniczkom warsztatów za zaangażowanie oraz przygotowanie pysznych lokalnych potraw!
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z warsztatów zrealizowanych w ramach projektu współpracy pn. ?Akademia smaku ziemi zamojskiej, włodawskiej i łukowskiej? współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Poddziałania 19.3 ?Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania? objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Konkurs na najsmaczniejszą potrawę projektu współpracy
Kolejnym zadaniem realizowanym w ramach projektu współpracy jest konkurs na najsmaczniejszą potrawę. Zadanie to realizowane jest przez partnera projektu współpracy Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania ?Ziemia Zamojska?.
Zachęcamy do zapoznania się z regulaminem .
Konkurs jest adresowany do uczestniczek warsztatów kulinarnych organizowanych w ramach projektu współpracy Akademia smaku ziemi zamojskiej, włodawskiej i łukowskiej z obszaru LGD ?Ziemia Zamojska?, Stowarzyszeni ?Poleska Dolina Bugu? oraz LGD ?RAZEM KU LEPSZEJ PRZYSZŁOŚCI?.
Poprawnie wypełnione zgłoszenie konkursowe (załącznik nr 1 Regulaminu) wraz z przepisem na potrawę, należy dostarczyć do 03 listopada 2017 r., drogą mailową na adres poleskadolinabugu@poczta.fm, faxem na nr 82 5717090 lub osobiście w siedzibie biura LGD ?RAZEM KU LEPSZEJ PRZYSZŁOŚCI?, ul. Świderska 12, 21-400 Łuków.
Konkurs na najsmaczniejszą potrawę jest realizowany w ramach projektu współpracy pn. ?Akademia smaku ziemi zamojskiej, włodawskiej i łukowskiej? współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Poddziałania 19.3 ?Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania? objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Warsztaty kulinarne kuchni lokalnej w Trzebieszowie – 11.10.2017 r.
W dniu 11.10.2017 r. w sali Stowarzyszenia Aktywnych Trzeciak w Trzebieszowie LGD ?RAZEM KU LEPSZEJ PRZYSZŁOŚCI? przeprowadziła warsztaty kulinarne kuchni lokalnej. Uczestniczkami warsztatów były panie z gminy Trzebieszów.
Spośród wszystkich złożonych do biura LGD ?RAZEM? formularzy, kucharz regionalista Pani Elżbieta Wójcik wybrała 6, które przygotowano na warsztatach:
- kutia z fasolą (Elżbieta Łukowska)
- barszcz szary (Krystyna Foryszewska)
- pasztet z cukinii (Teresa Kalińska)
- zupa marchwiowa z fasolą (Barbara Mościcka)
- marchwiak (Elżbieta Domańska)
- pierogi parowane z ziemniakami i kaszą gryczaną (Elżbieta Sikora)
Dziękujemy uczestniczkom warsztatów za zaangażowanie oraz przygotowanie pysznych lokalnych potraw!
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z warsztatów zrealizowanych w ramach projektu współpracy pn. ?Akademia smaku ziemi zamojskiej, włodawskiej i łukowskiej? współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Poddziałania 19.3 ?Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania? objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Warsztaty kulinarne kuchni lokalnej w Starych Kobiałkach – 09.10.2017 r.
W dniu 09.10.2017 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Starych Kobiałkach LGD ?RAZEM KU LEPSZEJ PRZYSZŁOŚCI? przeprowadziła warsztaty kulinarne kuchni lokalnej. Uczestniczkami warsztatów były panie z gminy Stoczek Łukowski.
Spośród wszystkich złożonych do biura LGD ?RAZEM? formularzy, kucharz regionalista Pani Elżbieta Wójcik wybrała 6, które przygotowano na warsztatach:
- danie przodków ? schab lub słonina łososiowa z surówką z kapusty białej (Hanna Drosio)
- gołąbki ziemniaczane (Anna Kania)
- żurek zakwaszany ogórkami kiszonymi (Danuta Janczak)
- dzika kaczka (Zofia Rosa)
- chłopski garnek (Agnieszka Gajowniczek)
- pyzy nadziewane z fasolą (Krystyna Urbanek)
Dziękujemy uczestniczkom warsztatów za zaangażowanie oraz przygotowanie pysznych lokalnych potraw!
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z warsztatów zrealizowanych w ramach projektu współpracy pn. ?Akademia smaku ziemi zamojskiej, włodawskiej i łukowskiej? współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Poddziałania 19.3 ?Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania? objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Warsztaty kulinarne kuchni lokalnej w Woli Gułowskiej – 04.10.2017 r.
W dniu 04.10.2017 r. w Domu Kultury Pomnik Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej LGD ?RAZEM KU LEPSZEJ PRZYSZŁOŚCI? przeprowadziła warsztaty kulinarne kuchni lokalnej. Uczestniczkami warsztatów były panie z gminy Adamów.
Spośród wszystkich złożonych do biura LGD ?RAZEM? formularzy, kucharz regionalista Pani Elżbieta Wójcik wybrała 6, które przygotowano na warsztatach:
- parowańce z musem malinowym (Ewelina Józwik)
- kapłon – dziadowska zupa (Aleksandra Kozłowska)
- barszcz z kiszonej kapusty po partyzancku (Joanna Bancerz)
- łoboda (Edwarda Walaszek)
- pierogi z soczewicy i kaszy gryczanej (Czesława Skwarek)
- babka ziemniaczana (Jolanta Ręcłanowicz)
Dziękujemy uczestniczkom warsztatów za zaangażowanie oraz przygotowanie pysznych lokalnych potraw!
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z warsztatów zrealizowanych w ramach projektu współpracy pn. Akademia smaku ziemi zamojskiej, włodawskiej i łukowskiej współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Poddziałania 19.3 ?Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania? objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Warsztaty kulinarne kuchni lokalnej w Zastawiu – 29.09.2017 r.
W dniu 29.09.2017 r. w sali Publicznej Szkoły Podstawowej w Zastawiu LGD ?RAZEM KU LEPSZEJ PRZYSZŁOŚCI? przeprowadziła warsztaty kulinarne kuchni lokalnej. Uczestniczkami warsztatów były panie z gminy Stanin.
Spośród wszystkich złożonych do biura LGD ?RAZEM? formularzy, kucharz regionalista Pani Elżbieta Wójcik wybrała 5, które przygotowano na warsztatach:
- dyniowe pyziolki (Ewa Wardak)
- zastawski kwas (Ewa Wardak)
- zrazy zwijane z kaszą (Ewa Kachniarz)
- piróg marchwiowo ? jaglany (Marzena Walo)
- pasztet z grzybami (Iwona Bednarczyk)
Dziękujemy uczestniczkom warsztatów za zaangażowanie oraz przygotowanie pysznych lokalnych potraw!
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z warsztatów zrealizowanych w ramach projektu współpracy pn. ?=Akademia smaku ziemi zamojskiej, włodawskiej i łukowskiej? =współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Poddziałania 19.3 Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania? objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Warsztaty kulinarne kuchni lokalnej w Stoczku Łukowskim – 25.09.2017 r.
W dniu 25.09.2017 r. w Zespole Oświatowym w Stoczku Łukowskim LGD ?RAZEM KU LEPSZEJ PRZYSZŁOŚCI? przeprowadziła warsztaty kulinarne kuchni lokalnej. Uczestniczkami warsztatów były panie z Miasta Stoczek Łukowski.
Spośród wszystkich złożonych do biura LGD RAZEM formularzy, kucharz regionalista Pani Elżbieta Wójcik wybrała 5, które przygotowano na warsztatach:
- racuchy drożdżowe z jabłkami, konfit śliwkowy (Hanna Gurzyńska)
- chutney ze śliwek (przepis regionalny)
- zupa wiśniowa z kluseczkami kładzionymi (Marianna Jaśkiewicz)
- piróg z kapustą i jajkiem (Krystyna Romańska)
- forszmak lubelski (przepis regionalny)
Dziękujemy uczestniczkom warsztatów za zaangażowanie oraz przygotowanie pysznych lokalnych potraw!
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z warsztatów zrealizowanych w ramach projektu współpracy pn. ?Akademia smaku ziemi zamojskiej, włodawskiej i łukowskiej? współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Poddziałania 19.3 ?Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania? objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.