WYRUSZ W PRZYGODĘ PO SZLAKU ZIEMI ŁUKOWSKIEJ
Szlak Ziemi Łukowskiej to atrakcyjne trasy i ścieżki zarówno rowerowe, jaki i piesze/biegowe znajdujące się w powiecie łukowskim. Aktywną turystykę urozmaicają tu liczne miejsca odpoczynku, prowadzące przez najpiękniejsze zakątki 9 gmin wiejskich oraz miasto Stoczek Łukowski – jednostki samorządów terytorialnych należących do Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „RAZEM KU LEPSZEJ PRZYSZŁOŚCI”.
Główna trasa Szlaku Ziemi Łukowskiej oznaczona jest kolorem czerwonym i tworzy pętlę, a jej odnogi oznaczono kolorami: żółtym, zielonym, niebieskim i czarnym. Kolor szlaku nie łączy się z jego trudnością. Na całej trasie rzeźba terenu jest zróżnicowana, co sprzyja rodzinnej turystyce rowerowej. Szlak oznakowany został w 2014 r. i wraz z odgałęzieniami liczy około 350 km. Trasa łączy się ze szlakiem rowerowym w Rezerwacie Przyrody Jata oraz niebieskim szlakiem rowerowym powiatu garwolińskiego (woj. mazowieckie).
Wytyczone trasy poprowadzą Cię przez najpiękniejsze i najciekawsze, z turystycznego punktu widzenia miejsca. Poznasz tereny gdzie żył i tworzył Henryk Sienkiewicz. Trafisz do miejsc, w których toczono walki powstańczo-partyzanckie z okresu powstania listopadowego, styczniowego oraz II wojny światowej. Zasmakujesz regionalnej kuchni i kto wie, może znajdziesz też amonity.
Daj się ponieść przygodzie, naturze i historii Szlaku Ziemi Łukowskiej.
Ziemia Łukowska ze swoją historią i przyrodą to wyjątkowe miejsce na mapie Lubelszczyzny i Polski. To tu przeszłość styka się z teraźniejszością, a regionalna historia nierozerwalnie wiąże się z historią kraju. Zapraszamy Państwa w magiczną podróż po ziemi naznaczonej krwią bohaterów września, ziemi, która stała się ostatnim bastionem walk o niepodległość, ale i ziemi, która była świadkiem wzniosłych wydarzeń, takich jak choćby bitwa pod Stoczkiem Łukowskim, w której gen. Dwernicki pokazał kunszt polskiego oręża czy ostatnia bitwa wojny obronnej pod dowództwem gen. Kleeberga. Zapraszamy do odwiedzenia Muzeum Kleeberczyków, gdzie w atrakcyjny i nowoczesny sposób poznamy ostatnie dni walk wrześniowych.
Ziemia Łukowska to również historia kształtowania się naszego lądu. Unikalne na skalę europejską i światową amonity zostały odkryte właśnie w okolicach Łukowa. Amonity łukowskie to skamieniałości morskich zwierząt z okresu jurajskiego, tj. sprzed 165,5 mln lat.
Miłośników literatury z pewnością zadowoli wizyta w muzeum polskiego noblisty Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej – miejscu, gdzie się urodził oraz spędził pierwsze lata swojego dzieciństwa.
Nasz region to raj dla osób pragnących odpocząć od miejskiego zgiełku na łonie natury. Rezerwat Przyrody Jata to jeden z najstarszych rezerwatów w Polsce! W wielu miejscach rezerwatu natknąć się można na ponad stuletnie drzewa, a jego seminaturalność nadaje mu urokliwego wyglądu puszczy.
Nie czekaj na lepszy moment i przyjedź do Nas już dziś!
Do zobaczenia na szlaku Ziemi Łukowskiej!