Książeczka opisowa do gry planszowej
Przepisy potraw z warsztatów w Stoczku Łukowskim
1. Zupa krem z pieczonej pietruszki z gruszką
Składniki:
4 pietruszki
1 duża gruszka
Około 500 ml słodkiej śmietanki 30%
Około 300 ml białego wytrawnego wina
Kozi ser twarda rolada
4 ząbki czosnku
Lokalny olej rzepakowy
Przyprawy: sól, pieprz, tymianek
Bagietka na grzanki ? pokrojoną na cienkie kromki podpiekamy w piekarniku.
Pesto ziołowe na lokalnym oleju i miodzie
Składniki:
Olej z pestek dyni
Oliwa
Młody szpinak
Świeży koperek
Świeża natka pietruszki
Miód
Sól i pieprz
Sok z cytryny
Obraną i pokrojoną na kawałki pietruszkę skrapiamy lokalnym olejem rzepakowym, przyprawiamy rozgniecionym czosnkiem i tymiankiem. Rozkładamy na blaszce do pieczenia i wkładamy do rozgrzanego piekarnika na 160 stopni Celsjusza i podpiekamy przez około 20-25 minut. W tym czasie obraną gruszkę, pozbawioną gniazd nasiennych i twardych wiązek, kroimy na mniejsze kawałki.
Podpieczoną pietruszkę gotujemy w wodzie do miękkości, następnie dolewamy białego wina aż odparuje alkohol, po czym przygotowaną wcześniej gruszkę. Połączone składniki w garnku podlewamy śmietanką i zagotowujemy, miksujemy na jednorodną zupę krem, przyprawiamy do smaku.
Zupę podajemy z grzanką i kozim serem na wierzchu.
2. Pierogi z karpiem z Burca z rydzami z patelni
Składniki:
Farsz:
1 kg płaty ? filety z karpia
Lokalny olej rzepakowy do smażenia
Pęczek świeżej natki pietruszki
Przyprawy: sól, pieprz, imbir
Kasza manna na zaciągnięcie farszu
Ciasto na pierogi:
500 g mąki
Około 500 ml letniej wody
1 jajko
olej
Filety z karpia nacinamy nożem aż do skóry na całej długości i szerokości, przyprawiamy do smaku solą i pieprzem, smażymy na patelni z obu stron. Następnie ostudzone kawałki ryby mielimy w maszynce do mielenie dwukrotnie. Zmielony farsz przyprawiamy do smaku posiekaną natką pietruszki, solą, pieprzem i imbirem.
Wyrabiamy farsz, podsypujemy delikatnie kaszą manną.
Ze składników wyrabiamy ciasto na pierogi, lepimy pierogi i gotujemy na osolonym wrzątku. Ugotowane pierogi przed podaniem obsmażamy, podajemy z rydzami z patelni i masełkiem.
3. Polędwica z jelenia w sosie jeżynowym z truflowym puree ziemniaczanym, glazurowaną salsefią w lokalnym miodzie
Składniki:
1 kg polędwicy z jelenia bez kości
Ziemniaki
Jeżyny mrożone lub w zalewie
Oliwa truflowa
Lokalny olej słonecznikowy lub rzepakowy
Salsefia (skorzonera)
Sok z cytryny
Lokalny miód najlepiej gryczany
Butelka czerwonego wina wytrawnego
? kostki masła
Śmietanka 30 %
2 łyżki mąki
Świeży rozmaryn
Przyprawy: sól, pieprz, jałowiec, papryka
Oczyszczoną z powięzi polędwicę marynujemy w przyprawach z dodatkiem świeżego rozmarynu i lokalnego oleju, mięso nacieramy i odstawiamy na około 20 minut.
Salsefię należy dokładnie umyć z ziemi, szybko obrać i włożyć do zimnej wody zakwaszonej sokiem z cytryny (salsefia bardzo szybko ciemnieje). Następnie blanszujemy w osolonej wodzie na wolnym ogniu i hartujemy najlepiej w wodzie z lodem.
Ziemniaki obieramy, gotujemy w osolonej wodzie, gdy są miękkie rozgniatamy na jednorodne puree, podlewamy wcześniej zagotowaną (zredukowaną) śmietaną i oliwą. Całość wyrabiamy na gładkie puree.
Przygotowane mięso obsmażamy na rozgrzanej patelni z dodatkiem oleju i masła, zamykając pory mięsa z każdej strony, podlewamy czerwonym winem i odstawiamy z ognia tak by mięso odpoczęło. Wstawiamy do nagrzanego piekarnika 160-170 stopni Celsjusza i pieczemy przez około 15 minut aż wnętrze polędwicy uzyska 65 stopni Celsjusza.
W rondelku karmelizujemy miód, dodajemy jeżyny, czerwone wino i całość dusimy do uzyskania sosu, który przecieramy przez sito. Sos zaciągamy zimnym masłem z mąką.
4. Kozi sernik z tymiankiem podawany z lokalnym musem malinowym
Składniki:
500 g koziego sera naturalnego
4 jajka
80 ml mleka
100 g cukru pudru
50 g mąki pszennej
Tymianek do smaku
Lokalny mus malinowy
Świeże maliny
Jajka miksujemy z cukrem, dodajemy partiami kozi ser, mleko i mąką, na koniec tymianek. Foremkę (keksówkę) wykładamy papierem do pieczenia, wlewamy masę serową, całość przykrywamy z wierzchu folią aluminiową. Foremkę wstawiamy do kąpieli wodnej, do piekarnika. Pieczemy w temperaturze 160 stopni przez 90 minut, aż brzegi ciasta zaczną odchodzić od foremki.
Patyczkiem sprawdzamy czy sernik jest upieczony w środku, wyjmujemy, ostudzamy.
5. Sałatka z pieczonego buraka z kozim serem, figą i gruszką glazurowaną w lokalnym miodzie lipowym
Składniki:
4 upieczone buraki
Rolada z koziego sera
Gruszka
Figa świeża lub suszona
Rukola
Sos balsamico
Lokalny olej z pestek dyni
Prażone orzechy nerkowca
Sok z cytryny
Przyprawy: sól, pieprz
Upieczone buraki kroimy na cienkie plastry, gruszkę dzielimy na ćwiartki, usuwamy gniazda nasienne i twarde kłącza, kroimy na cienkie plastry na krajalnicy lub ścieramy na mandolinie do warzyw, tak by powstały cienkie i długie plastry.
Gruszkę smarujemy delikatnie rozpuszczonym miodem i karmelizujemy w rozgrzanym piekarniku w 160 stopniach około 10 minut aż uzyska karmelowy kolor.
Figę dzielimy na ćwiartki, opłukaną rukola skrapiamy olejem z pestek dyni, sokiem z cytryny i delikatnie przyprawiamy do smaku.
Orzechy nerkowca prażymy na suchej patelni.
6. Kulebiak drożdżowy z kapustą i śliwkami podany na sosie warzywnym
Składniki:
Ciasto na kulebiak:
500 g mąki
1 płaska łyżeczka drożdży instant
1 jajko
20 g soli
Letnia woda
40 g cukru
75 g rozpuszczonego masła
Ziarna czarnuszki
1 żółtko
Farsz:
500 g kapusty kiszonej
100 g suszonych śliwek
Pęczek koperku
2 cebule
Lokalny olej słonecznikowy
1 łyżka lokalnego miodu
Przyprawy: sól, pieprz, majeranek, słodka papryka
Sos warzywny:
1 marchewka
1 pietruszka
Mały słoik suszonych pomidorów
2 ząbki czosnku
Lokalny olej
Przyprawy: Sól, pieprz, papryka
Przygotowujemy zaczyn drożdżowy, drożdże mieszamy z letnią wodą i łyżką mąki, odstawiamy w ciepłe miejsce na około 20 minut aby dojrzał. Na stolnicy wyrabiamy ciasto, do mąki dodajemy zaczyn i pozostałe składniki, na końcu wlewamy masło. Ciasto wyrabiamy tak długo, aż będzie odchodziło od dłoni, odstawiamy w ciepłe miejsce pod przykryciem.
W tym czasie opłukaną kapustę kroimy nożem, dusimy w garnku podlewając wodą. Obraną cebulę podsmażamy na oleju na złoty kolor, dodajemy do kapusty razem z posiekanym koperkiem i śliwkami, całość przyprawiamy do smaku, ostudzamy. Na rozwałkowane ciasto wykładamy farsz, zwijamy w roladę (ślimaka). Wkładamy do blaszki, z wierzchu smarujemy żółtkiem i posypujemy czarnuszką. Pieczemy w piekarniku w temp. 180 stopni Celsjusza przez 45 minut. Obrane i pokrojone na cząstki warzywa obsmażamy i dusimy z suszonymi pomidorami, całość miksujemy blenderem na jednorodny sos, przyprawiamy do smaku.
Przepisy 2 – wersja do druku >>>
Warsztaty kulinarne w Stoczku Łukowskim
Kolejny już raz przedstawiciele lokalnych restauratorów oraz producentów spotkali się na warsztatach kulinarnych organizowanych przez LGD ?RAZEM KU LEPSZEJ PRZYSZŁOŚCI? w ramach projektu ?Promocja i Turystyka?. Tym razem uczestnicy pod okiem Pana Kamila Kotarskiego – wyśmienitego kucharza regionalisty – przyrządzili potrawy regionalne inspirowane produktami wytwarzanymi na naszym obszarze:
- zupa krem z pieczonej pietruszki z gruszką, podana z kozim serem oraz pesto na lokalnym oleju i grzance,
- pierogi z karpiem z Burca z rydzami z patelni,
- polędwica z jelenia w sosie jeżynowym z truflowym purée ziemniaczanym, glazurowaną salsefią w lokalnym miodzie gryczanym,
- kozi sernik z tymiankiem podawany z lokalnym musem malinowym,
- sałatka z pieczonego buraka z kozim serem, figą i gruszką glazurowaną w lokalnym miodzie lipowym,
- kulebiak drożdżowy z duszoną kapustą ze śliwkami, podawany z sosem warzywnym.
W spotkaniu w dniu 08.04.2019 r. wzięli udział właściciele/przedstawiciele branży gastronomicznej: Ośrodka Rekreacyjno-Sportowego IZYDORY w Stoczku Łukowskim, F.H.U Barbara Redzik, Zakładu Aktywności Zawodowej w Stoczku Łukowskim oraz lokalni producenci: Zakład Mięsny ?Kożuchówka? s.c. w Kożuchówce, ROSZA Joanna Stateczna (kozi ser), NATURATUR Robert Janowski (oleje), Pasieka Cudny Maksymilian (miody) reprezentujący własną pasiekę w Stoczku Łukowskim. Uczestnikami były również panie z KGW z Huty Dąbrowej, Kisielska, Okrzei, Woli Okrzejskiej. Warsztaty kulinarne były dobrą okazją do poruszenia zagadnienia lokalnych produktów i współpracy.
Projekt współfinansowany jest ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, poddziałanie 19.3 ?Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalna grupą działania?. Partnerami projektu są LGD-y z województwa lubelskiego?.
Przepisy potraw z warsztatów w Klimkach
Z uwagi na prośby mieszkańców obszaru LGD, poniżej publikujemy przepisy potraw, przygotowanych podczas warsztatów kulinarnych w Klimkach 28 marca 2019 r.
1. Zupa cebulowa z Goraja
Produkt tradycyjny wpisany na listę produktów tradycyjnych woj. lubelskiego
Składniki:
4 cebule
2 ziemniaki
1 marchewka
1 pietruszka
1 kg kości wieprzowych na wywar
Przyprawy: sól, pieprz ziołowy
Grzanki z chleba pszennego
Kości wieprzowe wkładamy na gorącego piekarnika i podpiekamy w temperaturze 220 stopni Celsjusza, do uzyskania właściwego koloru. W tym czasie obieramy kroimy w drobną kostkę wszystkie warzywa, kości po pieczeniu zalewamy zimną wodą i gotujemy na nich wywar z dodatkiem liścia laurowego i ziela angielskiego, przez około godzinę.
Po uzyskaniu gotowego wywaru, przecedzamy przez sito i dodajemy warzywa do wywaru i gotujemy aż będą całkowicie miękkie.
Chleb pszenny kroimy na drobne grzanki – kostkę, wypiekamy w piekarniku lub na gorącym tłuszczu.
Ugotowane warzywa miksujemy blenderem do uzyskania gładkiej zupy krem, całość przyprawiamy solą i pieprzem ziołowym, podajemy z grzankami.
2. Smażony karp z Burca z duszoną soczewicą z warzywami, sałatką z jabłka i fenkuła
Składniki:
800 g płata ? filetu z karpia
200 g soczewicy zielonej
1 marchewka
1 pietruszka
1 seler
1 puszka pomidorów skrojonych w kostkę
Olej do smażenia
1 jabłko
1 fenkuł
1 cytryna
Miód
Przyprawy: sól, pieprz, oregano, tymianek
Pesto ziołowe na lokalnym oleju i miodzie
Składniki:
Olej
Oliwa
Młody szpinak
Świeży koperek
Świeża natka pietruszki
Miód
Sól i pieprz
Opłukane zioła kroimy nożem na drobne kawałki, do wąskiego kielicha wlewamy olej i oliwę oraz miód. Dodajemy stopniowo zioła i miksujemy blenderem do uzyskania płynnej, ziołowej emulsji. Przyprawiamy do smaku.
Filety z karpia oczyszczamy z łusek, odcinamy nożem brzuszki oraz ości brzuszne jeśli pozostały. Mięso nacinamy nożem, aż do skóry tworząc rowki na całej długości fileta, skrapiamy olejem, nacieramy solą, pieprzem i tymiankiem, odstawiamy na kilka minut.
Warzywa obieramy i kroimy w drobną kostkę, wrzucamy do garnka na rozgrzany olej i podsmażamy. Wsypujemy soczewicę i całość podlewamy zimną wodą i dusimy na wolnym ogniu pod przykryciem, uzupełniając wodę. Gdy wszystkiego składniki są miękkie przyprawiamy pomidorami, solą, pieprzem i oregano.
Zamarynowanego karpia smażymy na gorącym oleju z obu stron, zaczynając od skóry.
Umytego fenkuła i jabłko kroimy lub ścieramy na bardzo cienkie plastry, marynujemy w oliwie z dodatkiem niewielkiej ilości miodu i soku z cytryny.
3. Policzki wołowe z kluseczkami półfrancuskimi
Składniki:
1 kg policzków wołowych
2 cebule
2 marchewki
2 pietruszki
1 seler
Czosnek
Wytrawne czerwone wino
Olej
Przyprawy: sól, pieprz, tymianek
Kluseczki półfrancuskie :
300 g mąki
3 jaja
30 g masła
1/3 łyżeczki proszku do pieczenia
Do miękkiego masła dodawać po jednym- jaja, osolić, mąkę, tyle wody lub mleka, aby ciasto dało się łatwo nabierać łyżką. Ciasto wyrabiać starannie na gładkie i napowietrzone, na koniec dodać proszku do pieczenia.
Kłaść łyżką na osolony wrzątek, podłużne i nie zbyt grube kluski. Gotować aż do wypłynięcia 2-3 minuty.
Policzki wołowe zamarynować w oleju i przyprawach, obsmażamy na gorącym oleju z obu stron. Warzywa kroimy na cząstki i też podsmażamy na patelni po smażeniu policzków. Składniki łączymy, podlewamy część wodą, resztę do przykrycia winem. Dusimy pod przykryciem w piekarniku w temperaturze 120 stopni Celsjusza do miękkości lub w garnku pod przykryciem.
4. Sałatka z kaszą gryczaną i kozim serem
Składniki:
200 g ugotowanej kaszy gryczanej
Kozi ser ? twarda rolada
Suszona żurawina
Młody szpinak
Mix świeżych sałat
Oliwki
Kapary
Pomidorki koktajlowe
Przyprawy: sól, pieprz, sok z cytryny
Pesto ziołowe na lokalnym oleju i miodzie
Składniki:
Olej
Oliwa
Młody szpinak
Świeży koperek
Świeża natka pietruszki
Miód
Sól i pieprz
Opłukane zioła kroimy nożem na drobne kawałki, do wąskiego kielicha wlewamy olej i oliwę oraz miód. Dodajemy stopniowo zioła i miksujemy blenderem do uzyskania płynnej, ziołowej emulsji. Przyprawiamy do smaku.
Opłukany szpinak i mix sałat skrapiamy oliwą, sokiem z cytryny i przyprawiamy do smaku. Ostudzoną sypką kaszę przyprawiamy pesto, dodajemy oliwki, kapary, żurawinę całość mieszamy.
Kaszę wykładamy w misce, następnie sałaty, pomidorki i plastry koziego sera. Całość wykańczamy pesto.
5. Udko z gęsi confit z prażonym pęczakiem i kapustą czerwoną z żurawiną
Składniki:
4 udka z gęsi
200 g kaszy grubej pęczak
Czerwona kapusta
Żurawina w słoiku lub mrożona
Czerwona cebula
Olej lub gęsi smalec
Masło
Czosnek
Przyprawy: sól, pieprz, tymianek, cukier, miód
Udka z gęsi przyprawiamy solą, pieprzem, tymiankiem i rozgniecionym czosnkiem. Układamy w głębokiej blasze lub naczyniu żaroodpornym, zalewamy tłuszczem aż do przykrycia. Wkładamy do rozgrzanego piekarnika i konfiturujemy w temperaturze 120 stopni Celsjusza przez 2 ? 2,5 godziny.
Suchą kaszę pęczak rozsypujemy na blasze i wkładamy do gorącego piekarnika ? 200 stopni, prażymy do uzyskania lekko brązowego koloru.
Uprażony pęczak dusimy w garnku pod przykryciem do miękkości, przyprawiamy solą, pieprzem i tymiankiem.
Pokrojoną cebulę w kostkę szklimy w garnku na oleju, dodajemy poszatkowaną kapustę, całość podsmażamy, następnie dusimy podlewając wodą. Gdy kapusta jest już miękka, dodajemy żurawiny i całość przyprawiamy do smaku.
6. Miodownik z musem malinowym i czekoladą
Składniki:
3 szklanki mąki
1 szklanka cukru pudru
? szklanki miodu
2 łyżeczki kakao
6 jaj
2 łyżeczki sody oczyszczonej
1 kostka rozpuszczonego letniego masła
Płynna czekolada:
1 tabliczka czekolady
Mleko
W rondelku lub na patelni podgrzewamy mleko, następnie dodajemy roztartej czekolady, energicznie łączymy składniki do uzyskania gładkiej sosu czekoladowego. Polewamy nim upieczone ciasto.
Oddzielamy żółtka od białek, ucieramy razem z cukrem. Dodajemy mąkę, miód, kakao i wlewamy wolnym strumieniem masło, na koniec sodę oczyszczoną i ubitą na sztywno pianę z białek. Składniki dokładnie mieszamy, wlewamy do formy wyłożonej papierem do pieczenia i pieczemy w temperaturze 180 stopni C przez 40 minut.
Warsztaty kulinarne w Klimkach
Przedstawiciele lokalnych restauratorów oraz producentów spotkali się na warsztatach kulinarnych organizowanych przez LGD RAZEM KU LEPSZEJ PRZYSZŁOŚCI w ramach projektu Promocja i Turystyka.
Uczestnicy pod okiem wyśmienitego kucharza regionalisty Pana Kamila Kotarskiego przyrządzili potrawy inspirowane produktami wytwarzanymi na naszym obszarze:
- zupa cebulowa z Goraja ? zupa wpisana na listę produktów tradycyjnych województwa lubelskiego (należy do kanonu 7 najlepszych zup województwa lubelskiego)
- smażony karp z burca z duszoną soczewicą z warzywami oraz sałatką z jabłka i fenkuła
- policzki wołowe z rasy Limousine z kluseczkami półfrancuskimi
- sałatka z kaszą gryczaną i kozim serem
- udko z gęsi confit z prażonym pęczakiem i kapustą czerwoną z żurawiną
- miodownik z musem malinowym i czekoladą.
Celem spotkania było kultywowanie tradycyjnej kuchni regionalnej z wykorzystaniem dziedzictwa Ziemi Łukowskiej. Ponadto – wyjątkowa okazja promocji marki zarówno lokalnych restauratorów, jak producentów, a także doskonały moment do poruszenia zagadnienia lokalnej współpracy producentów i restauratorów. W spotkaniu zorganizowanym w dniu 28.03.2019 r. wzięli udział szefowie kuchni oraz właściciele: Parisel Palace Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowym w Klimkach, Miód Lawenda w Biardach, Centrum Mięsno-Restauracyjne Wierzejki w Łukowie oraz lokalni producenci: Olejarnia pod Jatą, p. Wiesław Kądziołka reprezentujący własną pasiekę w Sarnowie oraz Stowarzyszenie Pszczelarzy z Łukowa, Agrotop (smalec), gospodarstwo sadownicze Tomasz Wiewiórka (mus malinowy), Gospodarstwo Rybackie Burzec (karp). Intencją projektu jest również wprowadzenie zaprezentowanych podczas warsztatów potraw do menu obiektów gastronomicznych na terenie LGD RAZEM.
Projekt współfinansowany jest ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, poddziałanie 19.3 ?Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalna grupą działania. Partnerami projektu są LGD-y z województwa lubelskiego.
Warsztaty kulinarne
Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania ?RAZEM K U LEPSZEJ PRZYSZŁOŚCI? zaprasza mieszkańców gmin obszaru LGD ?RAZEM? oraz m. Stoczek Łukowski na bezpłatne warsztaty kulinarne. Szczególnie zapraszamy osoby prowadzące działalność w branży gastronomicznej, zainteresowane wytwarzaniem, wprowadzaniem na rynek oraz promocją kulinarnych produktów tradycyjnych oraz lokalnych.
Warsztaty kulinarne odbędą się w ramach międzynarodowego projektu współpracy pn. ?Promocja i Turystyka?, poddziałanie 19.3 Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania w ramach działania ?Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER? objętego PROW 2014-2020.
Uwaga! W sytuacji rezygnacji z warsztatów ? rezygnujący ma obowiązek poinformowania o tym Organizatora najpóźniej 2 dni przed terminem rozpoczęcia warsztatów.